Poznaj Białoruś

Archiwum wydarzeń

"Szlakiem żydowskim"

Z cyklu wycieczek po Łodzi 24 maja 2015 r. wybraliśmy się na spacer "Szlakiem żydowskim". Społeczność żydowska była obecna w naszym mieście już w II połowie XVIII w. W 1939 r. liczyła ona już 233 tysiące. Po wojennej eksterminacji i prześladowaniach obecnie w Łodzi mieszka ok. 300 Żydów. Gdzie znajdowały się miejsca kultu? Jak społeczność żydowska wpłynęła na rozwój miasta? Gdzie znajdowało się łódzkie getto? Na te i inne pytania odpowiedział nam członek naszego Stowarzyszenia, przewodnik wycieczek łódzkich i społeczny opiekunem zabytków Bogumił Szubert. Miło nam było poznać kolejne karty historii naszego miasta.


Wyjazd integracyjny 9 - 10 maja 2015 r.

Obchody pięciolecia naszego Stowarzyszenia rozpoczęliśmy od wyjazdu integracyjny w dniach 9-10 maja 2015 r. do Domu Wczasowego "Leśny" Przyjezierze gm. Jeziora Wielkie. Razem z nami do wspólnego świętowania włączyli się członkowie zaprzyjaźnionego z nami Stowarzyszenia Rosyjski Dom z Warszawy.
Podczas wyjazdu oprócz wspólnej biesiady nie zabrakło również czasu na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Drugiego dnia udaliśmy się do Lichenia, gdzie mogliśmy obejrzeć największą świątynię w Polsce, znajdującą się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu - Bazylikę Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Licheńska wieża kościelna jest siódmą największą na świecie.
Po zakończonym zwiedzaniu w popołudniowych godzinach z miłymi wspomnieniami wróciliśmy do Łodzi.

02.04.2015 r.

Wspólne wyjście do teatru

Po raz kolejny gościliśmy dziś wieczorem w  Teatrze Jaracza. Tym razem oklaskiwaliśmy nagrodzony złotą Maską spektakl  "Umrzeć z tęsknoty - najpiękniejsze piosenki żydowskie" . Aktorzy przypomnieli nam takie szlagiery jak "Austeria", "Hevenu Shalom Alechem", "Oczy tej małej", "Mein Jidisze Mame", "Meshuge", "Rebeca", "Śpiewaj yidl, mint, fidl", "Bubliczki" i wiele innych w aranżacji  Teresy Stokowskiej-Gajdy.

22.03.2015 r.
Wieczór ze sztuk

W ramach wspólnych wyjść, w teatrze Jaracza w Łodzi obejrzeliśmy sztukę "Zwłoka" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego na podstawie Friedricha Dürrenmatta znanego szwajcarskiego dramaturga.

19.03.2015 r. 
Obchody Purim

Współpracująca z naszym Stowarzyszeniem Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi zaprosiła nas w dniu 19 marca 2015 r. na wspólne obchody Święta Purim. Świętowanie rozpoczęło się wspaniałym koncertem piosenek żydowskich przeplatanych utworami Hann Banaszak czy Edith Piaf, w wykonaniu aktorki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Patrycji Zywert Szypkiej. Po części oficjalnej wszyscy w karnawałowych strojach ruszyli w tany. Zabawa była przednia, a jej krótką fotorelację możecie obejrzeć na dropboxie naszego Stowarzyszenia.

5.03.2015 r.
Wspólne wyjście do teatru.

W dniu 5 marca 2015 r. obejrzeliśmy przedstawienie  "Chcę do nieba. LeningradŁódź"  w Teatrze Nowym w Łodzi na Małej Sali. W Jego obsadzie  mieliśmy okazję zobaczyć Przemysłowa Dąbrowskiego, gościnnie Annę Warecką i posłuchać aranżacji muzycznej Leny Ledoff. Jak dobrze pamiętacie mogliśmy ich podziwiać również w czasie Noworocznego Balu Bajkowego w Grad Hotelu. Tym razem obejrzeliśmy Ich w sztuce z tekstami Siergieja Sznurowa.

28.02.2015 r.
Walne Zebranie członków Stowarzyszenia.
Podczas zebrania zostały podjęte ważne decyzje dotyczące działalności Stowarzyszenia na rok bierzący. Odbyła się prezentacja strony internetowej stowarzyszenia.

28.02.2015 r.
Zawitała „Baba Marta”
W gościnnych progach Centrum Kultury Młodych w Łodzi 28 lutego br.  w ramach cyklu spotkań „Ciekawie przy Kawie. Klub Smakoszy Kultury” na zaproszenie naszego Stowarzyszenia,  Bułgarskiego Instytutu Kultury i Katedry Filologii Słowiańskiej przybyła Baba Marta.
Spotkanie poświęcone było prezentacji bułgarskiego obrzędu powitania wiosny, a tym samym przybliżenie bułgarskiej kultury. Spotkanie poprowadził Sekretarz Stowarzyszenia „Białoruski Dom” Łukasz Mysielski, z wykształcenia bułgarysta. Uczestnicy imprezy dowiedzieli się kim jest Baba Marta, poznali legendy z nią związane, tradycje i obrzędy. Studenci Katedry Filologii Słowiańskiej przeprowadzili warsztaty wyplatania wiosennych amuletów zwanych marteniczkami. Wszyscy zgromadzeni czynnie włączyli do zabawy i obdarowali się wzajemnie talizmanami. Nie zabrakło również nauki tańca bułgarskiego. Zarówno goście jak i gospodarze spotkania „z wiosną się roztańczyli”. Baba Marta wlała w nasze serca powiew młodzieńczego wigoru i porwała muzyką. Bułgarskiemu wieczorowi towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej „Bułgaria  atrakcyjna  turystyczna  destynacja”, na którą składa  się  30  prac laureatów  internetowego  konkursu  fotograficznego  ogłoszonego  przez  Ministerstwo Gospodarki i Energetyki Republiki Bułgarii. Przedstawia ona Bułgarię oczami jej mieszkańców. Na  zdjęciach  utrwalone  zostały  pomniki  kultury  i  architektury,  pejzaże  a  nawet  niektóre ciekawe zwyczaje ludowe.

24.02.2015
Wspólne wyjście do Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Spektakl "Iwona Księżniczka Burgunda".

15.02.2015 r.
15 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi, członkowie naszego Stowarzyszenia mieli przyjemność posłuchać koncertu walentynkowego Leny Ledoff i Jej przyjaciół: Anny Wareckiej i Adama Rymarza zatytułowanego „Duety miłosne”.

Przepiękny mezzosopran Anny Wareckiej brzmiał niczym struna fortepianu poruszona dotknięciem klawisza i rozbrzmiewał w przestrzeni tańcząc w takt muzyki miłości. Niesamowity głos Adama Rymarza przypominał o porywach serca, które kocha w rytmie jazzu. Wszystkiego tego mogliśmy słuchać w miejscu, gdzie święto miłości trwa każdego dnia. Podróż owa była wycieczką w czasie. Utwory XVI wieczne we wspaniały sposób połączyły się z muzyką współczesną. Opera związała się z muzyką popularno-rozrywkową. Zabrzmiały dzieła Jana Sebastiana Bacha, Georgesa Bizeta, Edith Piaf, Andrzeja Zauchy czy Zbigniewa Wodeckiego. Śpiewy rozbrzmiewały w każdym języku, bo język miłości znają wszyscy, co kochać potrafią. Nad oprawą muzyczną i artystyczną czuwała Lena Ledoff - wirtuoz pianina, niesamowita prowadząca, która niczym elegancka Grażyna Torbicka, bawiła publiczność podczas koncertu nie tylko grą na fortepianie.

17.01.2015 r.
„Witajcie w naszej bajce”. To hasło tworzyło nam podczas Bajkowego Balu Noworocznego, który odbył się 17 stycznia 2015 r. w gościnnych salach Hotelu Grand. Już po raz czwarty nasze Stowarzyszenie zorganizowało noworoczną zabawę.
Karocami, bryczkami i na białych rumakach przybyli na nią członkowie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Rosyjski Dom, zaproszeni goście, sympatycy dobrej zabawy i Szalony Kapelusznik. To właśnie on zaczarował czas, aby o północy nie dał się odczuć i dzięki czemu karety nie zamieniły się w dynie, a rącze konie w myszy, bo tegorocznym motywem przewodnim balu były bajki.

Skocznie do tańca przygrywał nam zespół pod przewodnictwem Lenny Ledoff ze znanymi nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami wokalistami: Anną Warecką i Adamem Rymarzem. W drugiej części maskarady o dobrą zabawę zadbał Przemysław Dąbrowski wieloletni aktor Teatru Nowego w Łodzi, który w roli didżeja sprawił się na bis, oczarowując uczestników dyskotekowymi dźwiękami.

Na balu nie zabrakło również wesołych momentów, które wywoływały krótkie skecze i przedstawienie, zaprezentowane przez członków Stowarzyszenia Rosyjski Dom.
Większość uczestników maskarady swoimi barwnymi strojami świetnie wpisała się w konwencje bajek. Taki widok jak Czerwony Kapturek pląsający z wilkiem, Śpiąca Królewna dyskutująca z czarownicą o jabłuszkach, czy Król Lew spacerujący z Misiem Uszatkiem pod pachę są możliwe tylko w Łodzi. Nie zabrakło wiedźm, księżniczek, krasnali, księcia zaklętego w żabę, Pinokia, Pszczółki Mai, a nawet pięknego łabędzia, który wyrósł z Brzydkiego Kaczątka. Wszyscy uczestnicy „powrócili jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat”. Każdy z nich miał swoją baśń do opowiedzenia.
Mimo, że każda bajka była kolorowa i z morałem „nieutulony w piersiach” pozostał żal, „nienasycony w sercu głód”, że nasze spotkanie dobiegło końca. „Niepocieszony mija czas” i mamy nadzieje, że również za rok „niewytańczony wybrzmi bal – bo za jedną siną dalą - druga dal”.
„Wszystko to być może! – Prawda, jednakże ja to między bajki włożę”, „a com przeżył i com widział”: galeria zdjęć „wszystko Wam opowie”.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.